Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie zaczęła się w 1948 roku. Nasza placówka przebyła od tego czasu naprawdę długą drogę, żeby stać się takim miejscem, jak obecnie. Oferujemy naszym czytelnikom ponad 32 tysiące książek dla dorosłych, ponad 12,5 tysiąca dla dzieci (a nowych tytułów wciąż przybywa), gazety i czasopisma, regionalia, audiobooki, bezpłatne abonamenty Legimi i… o wiele, więcej. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszej społeczności lokalnej. Ponadto, zgodnie z porozumieniem z dnia 28.02.2022 roku pomiędzy Starostwem Powiatowym w Bydgoszczy i Gminą Koronowo, nasza Biblioteka pełni zadania biblioteki powiatowej. Dążymy do stworzenia nowoczesnej, przyjaznej i aktywnej przestrzeni, otwartej dla czytelników w każdym wieku i najrozmaitszych zainteresowaniach. W świat książek czasem trudno wejść bez pomocy innych, dlatego MPB wzięła na siebie rolę przewodnika – z przyjemnością pomagamy „zaczytać się” każdemu, kto dobrze czuje się w otoczeniu drukowanych (i nie tylko) słów. Wytrwale i z niesłabnącym entuzjazmem kształtujemy pozytywne nastawienie mieszkańców do szeroko pojętej literatury.
Nasza aktywność już dawno przestała wykraczać poza standardowe gromadzenie i wypożyczanie zbiorów. Staramy się, żeby można było z nami realizować i rozwijać swoje pasje, pogłębiać wiedzę, podejmować inicjatywy wspólnie z innymi. Organizujemy wystawy, konkursy, spotkania autorskie oraz z ciekawymi ludźmi, prowadzimy dyskusyjny klub książki, zapraszamy na warsztaty, pomagamy oswoić rzeczywistość wirtualną. Z przyjemnością gościmy ekspertów z różnych dziedzin, żeby nasi czytelnicy mogli skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia.
Koniecznością i codziennością stało się dla nas także wykorzystywanie nowych technologii. Dzięki różnym, coraz nowocześniejszym narzędziom komunikacyjnym i informacyjnym, nasza praca jest bardziej efektywna, dostęp do informacji łatwiejszy, a potrzeby osób, odwiedzających bibliotekę - lepiej zaspokojone. W 2011 roku MBP przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek i dzięki temu otrzymała sprzęt, w pełni odpowiadający obecnym wymogom. Obecnie we wszystkich bibliotekach publicznych w naszej gminie – posiadamy bowiem filie w Mąkowarsku, Wierzchucinie Królewskim, Buszkowie i Wtelnie - znajdują się czytelnie internetowe z bezpłatnym dostępem do sieci internetowej, usługą ksero, skanowania i drukowania. Mamy stronę internetową, wciąż aktualizowany profil na Facebooku, prowadzimy bloga, a całodobowo przez siedem dni w tygodniu oferujemy dostęp do naszego katalogu on-line z możliwością samodzielnego zapisywania się i rezerwacji wybranych pozycji.
Szczęśliwie minęły już – i na pewno nie wrócą - czasy, kiedy biblioteka kojarzyła się z rzędami starych regałów, na których smętnie stały podniszczone książki, obłożone w charakterystyczny szary papier. Czytelnicy - mali, duzi, z miasta, z okolicznych wsi - najbardziej oczekują od nas na pólkach przede wszystkim nowości wydawniczych. Pachnący nowością bardziej lub mnie opasły tom to najskuteczniejsza metoda na pozyskanie i utrzymanie czytelnika, dlatego robimy wszystko, żeby nasze zbiory były coraz bogatsze i zaspakajały wszelkie gusta i potrzeby. Trzymamy rękę na pulsie ukazujących się bestsellerów, pomagamy dotrzeć do książek mniej popularnych, ale również poszukiwanych. Widocznie się nam to udaje, skoro od kilku lat, wbrew pesymistycznym prognozom, nam przybywa czytelników, odwiedzin i wypożyczeń. Tego się będziemy trzymać i w tym kierunku konsekwentnie podążać. Bądźcie z nami.
Zapraszamy serdecznie do Miejskiej Biblioteki Publicznej z oddziałem dla dzieci oraz do naszych filii!